Novi standard za bežično umrežavanje u septembru

Standard IEEE 802.11n će najverovatnije biti odobren u septembru i tako će tehnologija za bežično umrežavanje sa širokim propusnim opsegom postati zvanična nakon skoro sedam godina podešavanja i poboljšavanja.

Radna grupa za standard 802.11, koja je razvila sve glavne standarde za bežično umrežavanje, glasala je u petak da se verzija Draft 2.0 standarda 11n pošalje višim instancama Instituta inženjera elektrotehnike i elektronike (Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE) na konačnu proveru i objavljivanje, napisao je u mrežnom dnevniku Metju Gast, vodeći strateg u kompaniji Trapeze Networks i član radne grupe. Odluka je doneta sa samo jednim glasom protiv, dodao je Gast.

Konačno odobrenje daje Komitet za standarde IEEE, koji ocenjuje sve standarde što ih ova organizacija odobrava i objavljuje, napisao je Gast. Sledeći sastanak Komiteta biće održan 11. septembra. IEEE standardi obično u poslednjim fazama odobravanja ne trpe velike izmene niti se o njima mnogo razgovara.

Standard 11n definiše način za korišćenje više antena kako bi se postigla propusna moć veća od 100 Mb u sekundi (Mb/s), do maksimalnih 600 Mb/s. Radna grupa za veliku propusnu moć unutar IEEE započela je istraživanje brže tehnologije 2002. godine i kasnije je postala Radna grupa 11n. Međutim, konkurentske grupe koje su već počele da isporučuju svoje proizvode za umrežavanje velike propusne moći žestoko su se protivile predloženom standardu i 2006. godine prvi nacrt standarda nije uspeo da dobije 75 procenata glasova članova radne grupe, neophodnih da bi bila nastavljena procedura usvajanja.

Wi-Fi Alliance, koja sertifikuje 802.11 proizvode sa stanovišta usaglašenosti i međusobne operabilnosti, odlučila je 2006. godine da više ne može da čeka na dug proces usvajanja standarda 11n i započela je sertifikaciju proizvoda na osnovu nacrta standarda. Pošto je 2007. godine u Radnoj grupi 11n verzija Draft 2 dobila 75 procenata glasova, Alliance je započela sertifikovanje proizvoda na osnovu te verzije. Odgovorni su tada izjavili da već stiže prava bujica proizvoda od nekoliko proizvođača i da bi kod potencijalnih korisnika mogla da zavlada zbrka i zabuna. Od tada je preko 600 proizvoda odobreno za upotrebu sa oznakom 'draft 11n'.

Igrom slučaja, prvi sastanak Grupe za istraživanje umrežavanja velike propusne moći na kojem je 11n 'nastao' održan je 11. septembra 2002. godine, napisao je Gast. 'U slučaju da standard 802.11n, bude usvojen, to će značiti da su naš rad i svi napori trajali tačno sedam godina, barem prema jednom parametru', dodao je on.

Ipak, on je istakao da IEEE ne spava na lovorikama. Već su osnovane dve grupe koje razmatraju moguće standarde za bežične mreže propusne moći 1 Gb/s, nazvane 802.11ac i 802.11ad. Grupa za standard 802.11ad proučava tehnologiju koja koristi učestanost od 60 GHz, koju WiGig Alliance takođe promoviše za ostvarivanje brzih bežičnih veza. (M.Đ.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.