Nvidijin novi procesor Fermi radiće i u superkompjuterima

Kompanija Nvidia je u sredu prikazala novu arhitekturu kompjutersko-grafičkog procesora od koje očekuje da će igrati veću ulogu na tržištu superkompjutera.

Nova arhitektura nazvana Fermi treba da obezbedi realističniju grafiku za igrače, ali sadrži i tehnologije koje su veoma pogodne za korišćenje u visoko paralelizovanim računarskim okruženjima, izjavio je izvršni direktor kompanije Jen-Hsun Huang u svom govoru na promotivnoj konferenciji GPU Technology (ranije Nvision) u San Hozeu, koji je emitovan preko Interneta.

Huang je tom prilikom sa govornice prikazao karticu na kojoj je bio prototip novog čipa, ali nije ništa rekao o planovima za neke specifične proizvode, ni o tome kada bi Fermi mogao da se pojavi na tržištu.

Američka nacionalna laboratorija u Oak Ridžu koristiće Fermi čipove u susperkompjuteru za naučne projekte kao što je klimatsko modelovanje, izjavio je Džefri Nikols, jedan od direktora laboratorije koji se pridružio Huangu na sceni. Laboratorija trenutno koristi superkompjuter Jaguar koji je razvio Cray, a zasnovan je na procseorima Opteron kompanije Advanced Micro Devices (AMD).

Čip Fermi ima tri milijarde tranzistora i 512 procesorskih jedinica (koje Nvidia naziva CUDA jezgrima), proizvodiće ga tajvanski TSMC 40-nanometarskim proizvodnim postupkom, a sadrži i novu tehnologiju GigaThread 3.0 koja može da upravlja s hiljadama programskih niti u paraleli. Broj tranzistora je za oko 40% veći od onog u čipu RV870 ugrađenom na novim karticama serije Radeon 5800 koje je upravo objavila konkurentska kompanija AMD.

Fermi će naslediti prethodnu arhitekturu G80 s 240 procesorskih jezgara koja je predstavljena prošle godine s čipom GT200 i koristi se na grafičkim karticama poput GeForce GTX285.

Fermi sadrži i tehnologiju za korekciju sadržaja memorije (ECC) kako bi bitove podataka zaštitio od elektromagetnih talasa ili čestica koji bi uticali na izvršavanje niti. Grafički procesor će udvostručiti memorijski propusni opseg sadašnje arhitekture podrškom za dinamičke memorije GDDR5 s 384-bitnim interfejsom, a moći će da adresira jedan terabajt grafičke memorije.

Arhitektura takođe podržava i rad u pokretnom zarezu dvostruke tačnosti, što bi moglo da poboljša performanse nekih naučnih i matematičkih poslova do osam puta, a pored dosadašnje podrške za programski jezik C podržavaće i programiranje u jeziku C++.

Čipovi Fermi biće kompatibilni s Nvidijiim razvojnim okruženjem CUDA, koje omogućava pisanje paralelnog koda. Pored toga, Nvidia i Microsoft zajednički su najavili Nexus, razvojno okruženje za Fermi arhitekturu koje je integrisano u Microsoftovo razvojno okruženje Visual Studio.

Dodatne informacije i bela PDF knjiga o arhitekturi Fermi nalaze se ovde. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.