Toshiba razvija sistem za prevođenje za mobilne telefone

Putnici iz istočne Azije, ili oni koji tamo putuju, uskoro će moći da iskoriste svoje mobilne telefone za brzo prevođenje zahvaljujući novoj aplikaciji koju razvija kompanija Toshiba.

Toshiba je razvila trojezični sistem za prevođenje sa mogućnošću prepoznavanja glasa i sinteze, koji je dovoljno kompaktan i mali da se može instalirati na mobilnim telefonima. Za razliku od postojećih aplikacija, ovaj program ne prenosi procesiranje na moćniji računar u računarskoj mreži, već se zadatak izvršava u mobilnom telefonu. To program čini bržim i izbegava se mogući visoki račun za slanje podataka kada se korisnik nalazi na drugom kontinentu, odnosno u romingu.

Program je ustvari skraćena verzija PC aplikacije koju Toshiba već prodaje u Japanu i koja omogućava prevođenje sa japanskog, engleskog i kineskog jezika.

U radu, softver prvo putem prepoznavanja glasa određuje jezik kojim korisnik govori i ono što se izgovara. Zatim, koristi jednu od dve metode prevođenja – statistički mašinski prevod ili mašinski prevod zasnovan na pravilima – da bi analizirao rečenicu i razdvojio je na komponente. Tada se obavlja prevod i sistem za sintetizovani izgovor predstavlja rezultat.

Statistički mašinski prevod radi na mogućnosti i verovatnoći reda reči da bi odredio konstrukciju rečenice, dok mašinski prevod zasnovan na pravilima upotrebljava bazu podataka sa hiljadama rečenica i fraza da bi izdvojio značenje.

PC verzija aplikacije koristi obe metode u isto vreme, dok mobilni telefon nema dovoljno snage za obradu podataka da bi upotrebio obe metode tako da se statistički mašinski prevod koristi pri prevođenju sa engleskog na kineski i sa kineskog na engleski i japanski, a mašinski prevod zasnovan na pravilima se koristi kod ostalih kombinacija.

Na testovima softver je dobro radio iako je sistem za prepoznavanje govora ponekad pogrešno prepoznavao određene reči. Ovo je izazvalo probleme sa prevodom i jedino rešenje je bilo da se ponovi postupak – ponekad sa istim ishodom. Međutim, u nekim prilikama softver ne samo da je shvatio pitanje, već je i tačno preveo.

"Ako platim gotovinom, hoću li imati popust?" bila je jedna od test rečenica.

Toshiba se susrela sa nekoliko izazova pri razvoju ovog softvera. Demonstracija je obavljena na pametnom telefonu TG01 koji je opremljen relativno moćnim Qualcommovim procesorom koji radi na 1GHz. Na telefonu je bio instaliran opreativni sistem Windows Mobile koji ograničava veličinu svakog procesa pokrenutog na telefonu na 32 MB. Međutim, softver je dobro radio u tim uslovima.

Rad na aplikaciji u Toshibinom razvojnom odeljenju Toshiba je skoro završen, nakon čega će biti predat poslovnom odeljenju kompanije radi komercijalizacije. Verzija ove aplikacije za operativni sistem Windows Mobile se može modifikovati da radi na drugim operativnim sistemima, kao što je Android ili Appleov iPhone OS, ali budući planovi za takve modifikacije će se tek razmatrati. (M.S.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.