Bezimena tabla za svakog

U vreme kad glasine o skupom tabličnom računaru kompanije Apple dostižu vrhunac, teksaška kompanija Freescale Semiconductor je prikazala svoj referentni dizajn takvog uređaja kojim nastoji da popuni prazninu između pametnih telefona i internet računara. Njen uređaj je lagan, spojiv s odvojenom tastaturom i prihvatljive cene, a pojaviće se u prodaji kasnije ove godine.

Kao korisnik Armove licence koji razvija čipove na procesorskoj arhitekturi Cortex te kompanije, Freescale je počeo da razvija ideju pametnog računara u vidu table s odvojenom tastaturom još pre godinu dana i pomogao je Sharpu da prošle godine napravi uređaj pod imenom NetWalker na putu razvijanja te ideje. Na ovogodišnjem CES-u pokazao je makete sopstvenog dizajna i očekuje proizvođače koji će kupiti prava da ga upotrebe i naprave sopstvene uređaje. (Svi detalji ovog referentnog dizajna nalaze se ovde)

Specifikacije u najkraćim crtama glase ovako: ekran osetljiv na dodir (rezistivnog tipa) ima dijagonalu od 17,8 cm (7 inča) i rezoluciju 1024 x 600, tu su još i kamera od 3 megapiksela, akcelerometar za tri ose i senzor ambijentalnog svetla, 512 MB memorije, fleš disk 4–64 GB (proširuje se mikroSD karticama), procesor Freescale i.MX515 koji radi na 1 GHz (zasnovan na jezgru Arm Cortex A8) i HD dekoder koji obezbeđuje ATI.

Operativni sistem je Android ili Linux, a za povezivanje su na raspolaganju WiFi i Bluetooth 2.1 (plus opcija za 3G modem 802.11 b/g/n), GPS, jedan standardan USB priključak i jedan mini (koristi se i za punjenje), audio U/I, SIM kartica, zvučnik i mikrofon. Mada se baterija čini mala bez problema će napajati ovaj računar 8 sati.

Tastatura kao odvojena komponenta koja omogućava spajanje s tablom, jedinstven je deo ovog pametnog tabličnog računara koji zajedno s njom zapravo postaje prenosivi računar s odvojivim ekranom.

Uređaj je težak 375 grama (nema ni ventilator ni hladnjak) i zamišljen tako da se na njemu svakodnevno izvršavaju aplikacije kao što su veb čitač (s podrškom za Adobe Flash i multimedijske dodatke), medijski centar, klijent e-pošte, RSS čitač, prikazivači slika i PDF dokumenata, razne alatke za društvene mreže, paket kancelarijskih aplikacija i drugo.

Verovatno najjači detalj u celoj specifikaciji je cena – 200 dolara. Prvi primerci očekuju se na leto. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.