Kompanija Lewis PR sprovela je prošlog meseca u Londonu istraživanje na uzorku od 1000 ljudi koje je pokazalo da dobar deo britanskog stanovništva slabo poznaje tehnički jezik i ljude iz IT industrije.
Prolaznicima na ulici – od kojih neki nisu bili Britanci – postavljano je nekoliko pitanja, kao na primer: Ko je Stiv Džobs? Ko je Bil Gejts? Šta je to bežični dongl? Šta je piksel? Šta je to virtuelni čvrsti disk? Možete li navesti neku lokaciju za mrežno druženje?
Onima koji su pitali za pomoć nudili su po nekoliko odgovora među kojima je jedan bio tačan.
Neki od odgovora mogu se videti na objavljenom video snimku.
Pokazalo se da svaki deseti Britanac misli da je Stiv Džobs vođa sindikata, a ne direktor i suosnivač kompanije Apple, još 20% njih nema pojma ko je on, a svaki dvadeseti veruje da on zarađuje za život kao fudbaler u nekom drugoligaškom klubu.
Više ih je znalo da on radi u kompaniji Apple nego kojom je kompanijom upravljao Bil Gejts, ali većina je znala da je Gejts bogataš. Na pitanje „Ko je Stiv Džobs?“ jedna žena sa video snimka je rekla „Možda neko ko ima veze s Googleom“. Ostali su mahom bili zbunjeni.
Mada je 88% ispitanika znalo da je Bil Gejts osnivač Microsofta, 3% je mislilo da je američki komičar, a 2% da je bio jedan od lopova u velikoj pljački voza.
Četvrtina ispitanika nije znala da je ser Tim Berners-Li začetnik veba, 9% je mislilo da je on čelnik tajne službe MI5, 6% da je istraživač Arktika a 5% da je prvi britanski astronaut.
U video snimku jedan je rekao da je bežični dongl nekakva životinja, a drugi da je piksel neka vrsta čokolade. Bliža tačnom odgovoru bila je žena koja je rekla da je piksel „nešto sitno što ima veze s kamerama“.
Istraživanje je pokazalo da 6% ispitanika smatra da je VHD (virtuelni čvrsti disk) bolest koja se prenosi putem seksa, dok je 4% smatralo da je „upecavanje“ (phishing) – lukavština koju mrežni kriminalci koriste da ukradu tuđe lične podatke – pecaroški metod kojim se služe Eskimi.
Šest posto je mislilo da je SAAS (skraćenica u značenju softver kao servis) pop grupa iz osamdesetih godina prošlog veka.
Niko od onih koji su se pojavili u prikazanom videu nije imao pojma šta je to lokacija za mrežno druženje (social networking site), ali u kompletnom istraživanju samo 11% nije znalo da navede nijednu. Oni koji su znali u 72% slučajeva su naveli Facebook, dok je 12% navelo Twitter.
Tumačeći rezultate istraživanja jedan od direktora u agenciji Lewis rekao je da iako tehnologija i internet igraju sve dominantniju ulogu u našim životima, još uvek začuđuje to koliko se malo zna o njihovim ključnim ličnostima, spravama i aspektima. „Iako je većina znala tačne odgovore, nezanemarljiva manjina nije imala pojma. U Britaniji postoji digitalni jaz između onih koji shvataju važnost tehnologije i onih koje ona ne zanima ili je se plaše.“
Istraživanje je pokazalo da svi koji su uključeni u ovu industriju treba da govore o tehnologiji i njenim koristima jasno i jezgrovito i da izbegavaju žargon i kvazistručni govor kako kod mnogih ne bi izazvali odbojnost i onemogućili im da se zainteresuju. (M.V.)
Izvor: www.mikro.rs
Britanci nemaju pojma ko je Stiv Džobs
17:29
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: