iPad u svetlu onoga što nema

Od iPada se očekuje da promeni način korišćenja računara i omogući potpuno nov doživljaj pri korišćenju tih sprava, ali ono što je Stiv Džobs pokazao prošle nedelje podseća na gigantski iPhone s kojim ne može da se telefonira. Mnogi su očekivali kamere, nove načine unošenja teksta, OLED ekran i razne druge detalje. Ispostavilo se zato da je iPad bolje opisati po onome što nema.

Flash
Mnogi se žale što iPad ne podržava ovaj interaktivni softver kompanije Adobe. Da te podrške nema videlo se kad je Džobs prelistavao strane časopisa New York Times, ali pošto Apple nesumnjivo mrzi Flash zato što nije otvoren veb standard, pun je propusta koji se mogu zloupotrebiti i veoma je zahtevan u pogledu korišćenja procesora, malo je verovatno da će ta podrška ikada biti dodata, izuzev ukoliko ne odluči da saseče vek baterije na dva sata. Pored tehničkih problema koji rezultiraju bržim trošenjem baterije i sporijim krstarenjem po internetu, valja imati na umu i potencijalne konflikte s politikom Appleove mrežne prodavnice aplikacija App Store. Sve aplikacije u njenoj ponudi moraju da prođu Appleovu inspekciju i dobiju odobrenje, čime kompanija zadržava kontrolu nad svojim operativnim sistemom za iPhone.

Može se postaviti i pitanje kome uopšte treba Flash? YouTube i Vimeo su već prešli na emitovanje videa po standardu H.264 / MPEG-4 AVC (koje podržavaju Chrome, Safari i Firefox). Štaviše, mnogi već smatraju da su dani Flasha odbrojani, da tržište radi protiv njega, a velike video lokacije prelaze s Flasha na HTML5 video. (HTML5 ima za cilj da smanji potrebu za patentiranim tehnologijama kao što su Adobe Flash, Microsoft Silverlight i Sun JavaFX.). Google i Mozilla su već omogućili svojim veb čitačima da ugrađene video datoteke prikazuju preko celog ekrana, a puno toga se još može uraditi u JavaScriptu i CSS-u danas, nego što se moglo pre godinu dana. Adobeov AIR izgleda staro i nepotrebno u eri veb aplikacija. Prema tome čini se kao da je Flash mrtav ili će to uskoro biti.

OLED
Jedna od često pominjanih glasina bila je i ona da će u ponudi biti dva iPada – jedan sa OLED ekranom a drugi s LCD-om. Međutim, OLED ekran ove veličine koštao bi bar 400 dolara, što bi previše podiglo cenu celog uređaja. Pored toga, OLED ekrani imaju svojih mana. Mada imaju življe boje potrošnja im je znatno veća od LCD ekrana s pozadinskim osvetljenjem kad mu sve diode svetle – a to se dešava kad je pozadima pretežno bela, kao kod veb strana i dokumenata (štedljiv je samo kad prikazuje beli tekst na crnoj pozadini). Pored toga, čitljivost na dnevnom svetlu im je slaba. Apple bi zato bio glup da je napravio e-čitač koji ne može da se koristi kad je sunčan dan.

USB
Treba znati da je iPad zamišljen pre svega kao aparat koji se lako koristi, a ne kao svenamenski računar. USB priključak bi značio instaliranje svih mogućih upravljačkih programa za štampače, skenere i sve drugo što bi se na njega prikačilo. Međutim, postoji i drugi put: konektor za dok. Apple očigledno računa na njega jer je već najavio komplet adaptera za povezivanje fotoaparata ili SD kartice za direktno učitavanje slika, a valja očekivati da će se pojaviti i mnoštvo drugih uređaja koji će se na iPad povezivati preko tog konektora.

GPS
Apple je u svaki iPad stavio kompas, pa zbog toga neki misle da je u svakom i GPS. Međutim, u modelima koji imaju samo Wi-Fi povezivanje GPS-a uopšte nema, dok oni koji imaju i 3G koriste asistirani GPS. Postoje dve vrste AGPS-a i u oba slučaja uređaji jedan deo posla oko određivanja tačnog položaja prebacuju na pomoćne servere i koriste triangulaciju. Razlika je u tome što jedni imaju i pravi GPS a neki nemaju. Kakva je situacija kod iPada još nije sasvim jasno, ali kad se bude znalo više moći će da se da preciznija ocena.

Multitasking
Demonstracija je pokazala da iPad kao ni iPhone ne može da izvršava druge aplikacije u pozadini. To će smetati dobrim poznavaocima računara, ali neće biti nikakva prepreka većini kojoj je iPad namenjen, jer će ga oni koristi da krstare internetom ili da uživaju u multimediji. U stvari, korisnici će od ovoga imati koristi, jer procesor neće morati da se pati sa izvršavanjenm gomile zadataka u pozadini zbog čega je i moguć neprekidan rad u trajanju od deset sati. Onima koji istovremeno moraju da otvore nekoliko prozora u veb čitaču, pišu vest o iPadu i uređuju slike, ovo je značajan nedostatak, ali ukoliko samo čitaju e-knjigu baš i nije.

Tastatura
Verovatno da niko nije ni očekivao da će iPad pored virtuelne tastature imati i fizičku. Činjenica da je Apple svejedno napravio opcionu tastaturu s punjačem, veliko je iznenađenje (od 70 dolara). Zahvaljujući ovoj tastaturi jednostavne strukture, iPad će mnogima biti više nego dovoljan prenosivi računar.

Kamera
Nema video lamere, nema fotoaparata, ni veb lamere. Prve dve stavke verovatno se neće dodavati ni u budućim verzijama iPada, jer ionako svi već imamo telefone s kamerom ili posebne fotoaparate. Čudno je samo to što nema veb klamere, jer se gubi mogućnost da se iPad korisit kao video telefon. Može biti da je izostavljena kako bi se snizila cena, jer inače nema drugog razloga da se ne ugradi u okvir koji je dovoljno širok. Verovatno će se pojaviti u verziji 2.0.

16:9
Ekran iPada je bliži kvadratu nego pravougaoniku, pošto mu je odnos strana starinskih 4:3. Ovo sigurno nije idealno za gledanje filmova namenjenih širokim ekranima, jer se iznad i ispod slike vide široke crne pruge. Međutim, kad se iPad malo bolje pogleda jasno se uočavaju dve stvari: Appleova jabuka na poleđini i položaj jedinog dugmeta. Oboje jasno govore da je iPad zamišljen da se pretežno koristi uspravno. Sa odnosom 16:9 u uspravnom položaju iPad bi izgledao visoko i mršavo kao elektronski Masimo Savić. Odnos 4:3 je očigledno kompromis i to dobar, jer je bliži formatima A4 i Letter nego 16:9. Ko hoće da većinu vremena provodi gledajući široke filmove možda bi trebao da kupi veliki televizor.

HDMI
Video izlaza će biti, verovatno kroz konektor za dok, jer je Džobs rekao da će iPad moći da se poveže na projektor. To što nema HDMI izlaz znači da neće moći da se poveže na HD monitor. A što bi se i povezivao? Maksimalan broj njegovih gledalaca je dvoje. Ko hoće više neka neka upotrebi računar. Mnogi koji će umesto računara kupovati iPad ne znaju ni šta je to HDMI. Oni kojima treba HDMI već imaju računar koji ga ima. Apple je verovatno zaključio da nema smisla da ugrađuje taj skupi konektor samo da bi zadovoljio tehno-zaluđenike.

(Osnovni izvor vesti je članak iz časopisa Wired: "Ten Things Missing From the iPad") (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.