Tim BMW Oracle osvojio Kup Amerike

Lari Elison, izvršni direktor Oraclea, ostvario je u 2010. godini ono što većina drugih ljudi ne može za ceo životni vek.

Za samo nekoliko nedelja ovaj američki milijarder je uspešno okončao dugotrajni proces kupovine kompanije Sun Microsystems, a prošle nedelje je njegov jedriličarski tim BMW Oracle osvojio najveće svetsko jedriličarsko takmičenje Kup Amerike (America`s Cup). Jedrenje je jedan od omiljenih Elisonovih hobija (druga dva su sportski automobili i avioni, zavidljivci kažu i žene), tako da on povremeno učestvuje u regatama, a na nekima od njih čak se nalazi i na mestu kapetana (skipera).

U finalu ovogodišnjeg, 33. po redu Kupa Amerike učestvovali su BMW Oracle i švajcarski tim Alinghi, čiji je osnivač Ernesto Bertareli, glavni izvršni rukovodilac švajcarske biotehnološke kompanije Serono. Takmičenje je održano u vodama Sredozemnog mora, u blizini Valensije, na stazi dugačkoj 40 nautičkih milja (74 km) u prvoj trci i 39 milja u drugoj.

Trimaran BMW Oracle je završio prvu trku sa prednošću od 15 minuta i 25 sekundi u odnosu na katamaran Alinghi, dok je druga trka bila izjednačenija i zavšila se pobedom američkog broda sa prednošću od 5 minuta i 29 sekundi. Tim BMW Oracle predvodio je iskusni kapetan Rasel Kouts, kome je ovo bila četvrta pobeda na Kupu Amerike, doduše sa različitim timovima (uz to, Kouts ima i zlatnu olimpijsku medalju u jedrenju). Na poziciji taktičara, bio je podjednako iskusni Džon Kosteki, takođe osvajač olimpijske medalje (srebrne) kome je ovo bilo peto učešće na ovom prestižnom jedriličarskom takmičenju.

Nakon što je prvu trku pratio sa obale, Elison je u drugoj trci bio na brodu. “Valensija, mućas grasijas”, uskliknuo je uzbuđeni Elison, nakon što je BMW Oracle pobedio i u drugoj trci i tako rezultatom 2:0 okončao finalno nadmetanje (zlobnici kažu da Elisnova ushićenost pobedom ne treba da čudi, budući da je do sada u tim BMW Oracle uložio nekoliko stotina miliona dolara).

Brod BMW Oracle je plod rada tima od 30 dizajnera, a u njegovoj izgradnji korišćena su i određena naučna dostignuća. Jedro broda je visoko 68 metara i dvostruko je veće od krila Boinga 747. Načinjeno je od kevlara, što doprinosi smanjenju njegove ukupne težine, ima devet zakrilaca (lata) i predstavlja najveće jedro koje je ikada postavljeno na jednu jedrilicu. Inače, trimaran BMW Oracle je dugačak oko 30 metara (90 stopa).

O veličini i značaju Kupa Amerike svedoči podatak da je 39 TV stanica pratilo takmičenje. “Živi” prenosi su trajali 15 sati, a specijalne emisije 27, i pratilo ih je oko dve milijarde gledalaca širom sveta. Za vreme takmičenja, Internet stranicu Kupa posetilo je oko tri milona posetilaca, a u marini Kralj Huan Karlos, u kojoj su obe regate održane, sedmodnevno takmičenje je pratilo oko 200.000 posetilaca.

Kup Amerike je osnovan 1870. godine i u dosadašnja 33 finalna takmičenja nadmetali su se timovi iz svega sedam zemalja (Engleske, Italije, Kanade, Švajcarske, Australije, Novog Zelanda i SAD), a pobednički pehar podigli su kapetani brodova iz svega četiri zemlje – SAD, Australije, Novog Zelanda i Švajcarske. Najviše trofeja osvojili su jedriličari iz SAD, čak 28, ali treba napomenuti i da ovogodišnja pobeda predstavlja prvu pobedu jednog američkog tima nakon 18 godina. (G.B.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.