HP razvija platformu za „računarstvo u oblaku“

KOMPANIJA HEWLETT-PACKARD JE U Singapuru otvorila istraživačku laboratoriju u kojoj će razvijati softversku platformu za pružanje usluga namenjenih preduzećima i zasnovanih na računarstvu u oblaku (cloud computing), izjavili su predstavnici kompanije.

Platforma nazvana Cirious omogućiće davaocima usluga kao što su kompanije Vodafone i Verizon Business, da ponude računarske usluge koje su bezbedne i primerene velikim korporativnim korisnicima, izjavio je Prit Banerdži, potpredsednik odeljenja za istraživanja i direktor istraživačkih laboratorija kompanije HP.

Cirious će korisnicima omogućavati da radno opterećenje prenesu izvan zaštitnih zidova kompanije i to u centar za obradu podataka davaoca usluga kada je korisnicima potreban dodatni računarski kapacitet. Zato će glavna pažnja biti posvećena bezbednosti. „Od preduzeća ćemo tražiti da svoje aktivnosti prenesu izvan svojih zaštitnih zidova. Problem bezbednosti u ovom hibridnom okruženju je složen i to je predmet ovog istraživanja“, izjavio je Banerdži.

Kao i druge platforme za računarstvo u oblaku, Cirious će ekstenzivno koristiti virtuelizaciju, tako da aplikacije nisu vezane za hardver i mogu se slobodnije prenositi sa servera na server i iz jednog centra za obradu podataka u drugi. To je arhitektura koju zastupaju kompanija VMware i drugi proizvođači.

Predstavnici HP-a nisu naveli da li će platforma Cirious biti zasnovana na postojećem alatu za nadgledanje virtuelnih mašina ili će koristiti nove virtuelizacione tehnologije. Banerdži je rekao da će koristiti „virtuelne ćelije“ koje se protežu duž svih delova infrastrukture.

„Mi pravimo odvojeni virtuelni sloj, gde se izračunavanje izvodi u procesorskim, memorijskim, mrežnim i skladišnim ćelijama i uz to nudimo visok nivo bezbednosti, tako da korisnik o tome ne mora ni da razmišlja“, izjavio je Banerdži.

Platforma Cirious će davaocima usluga omogućiti da ponude usluge vezane za infrastrukturu, slične usluzi EC2 koju nudi Amazon.com, kao i usluge „aplikacije na zahtev“ nalik onima koje nudi Salesforce.com. Usluge mogu da imaju opštu svrhu ili mogu biti namenski skrojene za specifične potrebe kakve zahtevaju zdravstvena zaštita, zabava i telekomunikacije, dodao je Banerdži.

Banerdži nije precizirao kada će platforma Cirius biti spremna za tržište i do koje mere će koristiti postojeći softver za upravljanje i virtuelizaciju kompanije HP i drugih proizvođača.

Cirius će se nadmetati sa proizvodima kompanije VMware, koja reklamira svoj novi softver vSphere kao način za povezivanje privatnih i javnih centara za obradu podataka. Predstavnici VMwarea su izjavili da imaju više od 1000 klijenata, uključujući kompanije AT&T i Verizon Business, koje će ponuditi usluge iz oblaka zasnovane na softveru vSphere.

Platofrma Cirious će biti razvijena kroz saradnju dve HP-ove istraživačke institucije - Laboratorije za atomatizaciju i integraciju koja se nalazi u Palo Altou u Kaliforniji i Laboratorije za infrastrukturu u Bristolu u Velikoj Britaniji. Testiranje će se obaviti u mreži centara za obradu podataka poznatoj kao Open Cirrus, koju su prošle godine formirale kompanije HP, Intel i Yahoo, radi testiranja računarstva u oblaku. U mreži je povezano 10 centara (nedavno joj se priključio i Univerzitet Carnegie Mellon), od kojih svaki ima čak 4000 x86 procesorskih jezgara dostupnih za testiranje. Ti centri se nalaze čak u Rusiji, Južnoj Koreji i SAD.

Singapurska laboratorija kompanije HP će se nalaziti u višespratnom ustraživačkom kompleksu Fusionopolis. Banerdži nije želeo da otkrije koliko će kompanija uložiti u razvoj Fusionopolisa, ali je rekao da će ta investicija biti slične veličine kao i kada su u pitanju bile druge laboratorije kompanije. Direktor je određen i već ove godine će početi da zapošljava istraživače.

HP će singapursku laboratoriju koristiti i za testiranje tehnologija centara za obradu podataka koje se razvijaju u Palo Altou.

Singapur izvan SAD ima najveću koncentraciju tih centara. Radi se o zemlji sa toplom i vlažnom klimom, zemljište je skupo a prirodnih resursa je malo – što ispada najnepogodnije mesto za efikasno upravljanje centrima za obradu podataka. Laboratorija će testirati tehnologije za dodeljivanje posla određenoj grupi servera i usmeravanje hladnog vazduha na te konkretne servere, rekao je Banerdži. Sistem za hlađenje je jedan od najskupljih delova jednog takvog centra, tako da efikasno upravljanje protokom vazduha može uštedeti dosta novca.

„Ako ovde možemo efikasno da upravljamo centrima za obradu podataka, onda to možemo i bilo gde u svetu“, izjavio je Banerdži. (M.S.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.