Milioni računara u Kini zaraženi Confickerom

KINESKI NACIONALNI TEHNIČKI TIM za hitne intervencije u računarskim mrežama (China's National Computer Network Emergency Response Technical Team, CNCERT) saopštio je da se približno četvrtina svih računara u svetu koji su zaraženi nekom od verzija Internet crva Conficker nalazi u Kini.

Kineski stručnjaci su utvrdili da je približno 7.000.000 računara u Kini zaraženo varijantom Internet crva Conficker.B. Broj inficiranih računara je varirao tokom godine, ali nikada nije bio manji od pet miliona, saopštio je CNCERT.

Iako korisnici računara širom sveta muku muče s autorima zlonamernog softvera, čini se da su kineski korisnici lakša meta od ostalih. Najverovatnije je da se radi o prostoj logici velikih brojeva, budući da u Kini trenutno ima oko 380.000.000 korisnika računara. Prema poslednjim podacima na oko 4 posto tih računara, ili skoro 15.000.000 računara, nije instaliran nikakav antivirusni ili bezbednosni softver. Osim toga, stopa upotrebe piratskog siftvera u Kini je izuzetno visoka, a na velikom broju računara se koriste nelicencirane verzije Windowsa XP, čiji vlasnici retko preuzimaju i instaliraju Microsoftove bezbednosne zakrpe.

Internet crv Conficker se prvi put pojavio krajem 2008. godine i ubrzo postao najrašireniji zlonamerni program do sada. Conficker je neko vreme ostao van vidokruga antivirusnih stručnjaka, posebno nakon što se prošlogodišnji napad najavljen za 1. april nije dogodio. Iako do tog napada nije došlo, računari širom sveta su ostali i dalje zaraženi, pa je kompanija Trend Micro u to vreme procenila da je čak 12.000.000 računara širom sveta zaraženo Confickerom.

Karakteristično za Conficker je to da blokira pokušaje korisnika zaraženih računara da se povežu sa Web lokacijama antivirusnih kompanija. Blokada sprečava korisnike da na tim lokacijama potraže pomoć u uklanjanju nezvanih gostiju koji su se naselili u njihovim računarima. Druga akcija koju pokreće ovakva vrsta zlonamernog softvera jeste napad tzv. uskraćivanjem usluga, koji se odvija na taj način da svi zaraženi računari dobijaju naredbu da istovremeno kontaktiraju server (uglavnom neke kompanije) koji je određen kao cilj napada. Ova vrsta napada preopterećuje napadnuti Web server tako što ga “preplavljuje” podacima, što onemogućava korisnike da mu pristupe, odnosno dovodi do uskraćivanja usluga.

Stručnjaci CNCERT-a saopštili su da je osim pomenutih sedam miliona, u Kini izvestan broj računara zaražen i verzijom Conficker.C, različitim vrstama trojanaca i kompjuterskim programima koji omogućavaju automatizovano izvršavanje određenih zadataka (botnet).

Prema njihovim procenama, tih računara ima između 125.000 i 300.00 (Conficker.C), odnosno 260.000 (trojanci) i 840.000 (botnetovi). (M.S.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.