Intel otvara prvu fabriku za proizvodnju čipova u Kini

NAJVEĆI SVETSKI PROIZVOĐAČ PROCESORA, kompanija Intel, saopštio je da će u kineskom gradu Dalijanu uskoro otvoriti svoju prvu fabriku za proizvodnju procesora u Aziji.

Proizvodne linije u novoj fabrici koristiće 300-milimetarske silicijumske podloge da bi proizvele procesore koji će se uglavnom koristiti u skupovima sistemskih čipova namenjenih stonim i prenosivim računarima, kao i serverima.

Izgradnja fabrike poznate pod nazivom Fab 68, koja je već potpuno osposobljena za proizvodnju, koštala je oko 2,5 milijarde dolara.

Kada je Intel 2007. godine objavio da će izgraditi fabriku u Dalijanu, ta vest je izazvala sumnje, jer se smatralo da preuzima veliku odgovornost gradeći naprednu fabriku za proizvodnju čipova u zemlji u kojoj postoje veliki problemi s poštovanjem intelektualne svojine. Bila je potrebna i saglasnost vlade SAD da bi Intel mogao da koristi pojedine tehnologije vezane za ovaj projekat, pre svega zbog pitanja nacionalne bezbednosti SAD.

Intelova fabrika u Dalijenu je prvi takav proizvodni pogon od 1992. godine koji je izgrađen na potpuno novoj lokaciji. Izgradnja novih fabrika „od nule“ je znatno teža nego proširivanje i unapređivanje postojećih, jer nove fabrike čipova zahtevaju brojne druge servise i postrojenja za podršku. Veličinu nove fabrike najbolje su opisali predstavnici Intela, koji su naveli da je njena površina jednaka površini 23 fudbalska terena – radi s o terenu za američki fudbal čija dužina, računajući i dva prostora za postizanje pogotka (touchdown), iznosi 109,7 metara, a širina 48,8 metara.

Fabrika u Dalijenu koristiće 65-nanometarski proizvodni proces. Uz pomoć ove tehnologije tranzistori se mogu ugravirati u čipove koji su 1.400 puta tanji od vlasi ljudske kose. Podsećanja radi, nanometar je milioniti deo milimetra, a tehnologija proizvodnje čipova se „meri“ veličinom najmanjeg elementa na čipu.

Proizvođači se konstantno trude da smanje veličinu tranzistora i drugih delova čipa kako bi oni bili brži i efikasniji. Međutim, američki zakoni sprečavaju Intel da u Kini koristi najnoviju tehnologiju za proizvodnju procesora. Primera radi, u SAD Intel trenutno razvija 22-nanometarsku tehnologiju.

Predstavnici Intela su otvaranje fabrike u Dalijenu nazvali prekretnicom u 25-godišnjem poslovanju u Kini. Po njihovim rečima, fabrika će zaposliti lokalnu radnu snagu, ali će u oblast Dalijena privući i dobavljače i druge visokotehnološke kompanije. Predstavnici Intela procenjuju da je oko dvadeset drugih kompanija već investiralo u Dalijen, kako bi mogle da ostvare saradnju sa Intelom. Pored toga, Intel je već počeo da sarađuje sa 80 lokalnih dobavljača.

Završetak izgradnje fabrike u Dalijenu je povećao iznos Intelovih investicija u Kini na 4,7 milijardi dolara. Pored nove fabrike, Intel u Kini ima i veliku fabriku za testiranje i pakovanje čipova u gradu Čengdu, kao i istraživačko-razvojne centre u Pekingu, Šangaju i drugim gradovima u Kini. (M.S.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.