Lansiran satelit SkyTerra-1

LOKALNI MEDIJI U KAZAHSTANU IZVESTILI su da je sa kosmodroma Bajkonur u toj zemlji poletela ruska raketa Proton Breeze M, koja u orbitu oko Zemlje nosi satelit SkyTerra-1.

Satelit će omogućiti da korisnici u pojedinim zabačenim delovima Severne Amerike dobiju pristup mobilnoj telefoniji i internetu, odnosno mogućnost razmene podataka.

Kada uđe u komercijalnu upotrebu satelit SkyTerra-1 će služiti za formiranje usluge LightSquared, u okviru koje će pretplatnicima biti ponuđen mobilni širokopojasni pristup internetu. Usluga LightSquared predstavlja kombinaciju zemaljske mreže mobilne telefonije poznate pod nazivom “dugoročna evolucija” (Long-Term Evolution, LTE) i satelitskog prenosa govora i podataka. Korisnici će moći da koriste samo jedan uređaj i u zavisnosti od lokacije na kojoj se nalaze biraju jednu ili drugu mrežu.

Satelitske mobilne usluge nisu trenutno široko rasprostranjene pre svega zahvaljujući veličini i visokoj ceni uređaja, kao i visokoj ceni korišćenja. Očekuje se da usluga LightSquared donese promene u toj oblasti. Budući uređaji koji će raditi u LTE mreži, ali i omogućavati satelitski prenos govora i podataka, biće manji i jeftiniji zahvaljujući Qualcommovom jedinstvenom čipu (najavljen za iduću godinu) i bez spoljne antene; njihove dimenzije biće približne dimenzijama sadašnjih pametnih telefona.



SkyTerra-1 (kao i njegov blizanac, satelit SkyTerra-2 koji će biti lansiran iduće godine) ima antenu prečnika 22 metra i težak je oko šest tona. Tokom komunikacije sa Zemljom satelit će trošiti 11.900 vati električne energije, što je više od satelita iz serije Inmarsat koji troše oko 9000 vati. Satelit će se nalaziti na 101,3 stepena zapadne geografske dužine i na visini od 35.400 kilometara od površine Zemlje. Na toj lokaciji se već nalaze neki sateliti koji omogućavaju slanje programa satelitskog televizijskog kanala DirecTV.

Za razliku od većine satelita koji pokrivaju celu površinu Severne Amerike, SkyTerra-1 će emitovati 500 uzanih snopova, koji će svaki ponaosob pokrivati određenu malu površinu. Upotreba takvog načina emitovanja, znači da će signal koji stiže do korisnika biti jači, kao i da neće dolaziti do preplitanja frekvencija. Osim toga, emitovanjem uzanih snopova mogu se, ako je to potrebno, brzo povećati komunikacioni kapaciteti u nekoj oblasti što može biti veoma korisno, primera radi, u slučaju prirodnih katastrofa

Predstavnici kompanije LightSquared, koja se nalazi u vlasništvu investicionog fonda Harbinger Capital Partners, saopštili su da usluga LightSquared neće biti ponuđena direktno korisnicima, već kompanijama davaocima Internet usluga, koje će je onda nuditi svojim pretplatnicima. Očekuje se da će usluga LightSquared ući u komercijalnu upotrebu sredinom 2011. (M.B.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.