Aliph napravio bežičnu slušalicu za široko tržište

Kompanija Aliph zna kako da napravi dobar dizajn. Njene popularne Bluetooth slušalice serije Jawbone (vilica) osvojile su brojne nagrade i zabeležile dobre rezultate prodaje. Sada kompanija lansira nov model Bluetooth slušalice, nazvan Jawbone Icon, s naglaskom na inteligentnoj obradi zvuka.

Ovaj model četvrte generacije u varijanti za žene stilizovan je kao nakit, dok onaj namenjen jačem polu deluje muževno. Pored toga, u njega je ugrađeno više inteligencije (šapnuće vam u uvo kad treba napuniti bateriju i obaveštavati ko vas zove) a prodavaće se po ceni od 100 dolara, što je manje u odnosu na prethodne verzije.

Aliph pored toga pokreće i beta test svoje prve softverske platforme MyTalk, koja korisnicima omogućava da personalizuju Jawbone Icon prema svom ukusu. Može se na, primer, promeniti glas automatskog dojavljača koji govori ko zove. Glas vezan za ID pozivajućeg – koji omogućava da se čuje ime pozivajućeg kako se ne bi skretao pogled s puta dok se vozi – može biti strastan ženski ili glas muškarca koji imitira opakog špijuna. Ideja je da se pokaže kako ovo nisu samo jeftine Bluetooth slušalice. Namera proizvođača je da evoluiraju ka „odevnom računarstvu“.

Aliph su 1999. osnovali Aleksander Asajli i Hosain Rahman kako bi radili na naprednoj tehnologiji potiskivanja buke i šuma. Svoje prve Bluetooth slušalice serije Jawbone za koje su tvrdili da nude jasnoću glasa „vojne klase“ (jer su pravljene za korišćenje u tenkovima i helikopterima), Aliph je ponudio 2006. i prodavao ih po ceni od 120 dolara kad su sve ostale koštale najviše 40.

Kompanija je čak tvrdila da njene slušalice zvuče bolje nego kad se direktno sluša telefon. Bolji zvuk je posledica toga što su u uređaj ugrađena tri mikrofona i senzor koji detektuje pokrete vilice i koreliše ih s govorom. Digitalna obrada signala uklanja šum iz podataka i potom reprodukuje zvuk. Šum se uklanja i kad se ne govori. Aliph tvrdi da je dobijeni zvuk razumljiviji, tako da se lako čuje razlika između glasova „p“ i „b“.

Dve godine kasnije (2008) usledila je manja verzija slušalica, a onda se u aprilu 2009. pojavila i treća generacija nazvana Jawbone Prime. Modeli su se oslanjali na tehnologiju potiskivanja šuma nazvanu Noise Assassin, koja omogućava slušanje čak i u bučnom okruženju aerodroma. Jawbone slušalice su postale nabolje prodavane Bluetooth slušalice u američkom maloprodajnom lancu Best Buy i kod operatera mobilne telefonije Verizon Wireless. Istraživanja kompanije su pokazala da četvoro od pet ljudi koji koriste Jawbone više voli da ih koristi s telefonom nego da se služi samo s telefonom.

Novi dizajn omogućava da radite bilo šta dok vam je slušalica u uvetu. Uključenost signalizira plava LED lampica pored prekidača s unutrašnje strane. Mogu se reprogramirati da govore na francuskom, nemačkom ili španskom. Softver MyTalk takođe omogućava da se neki taster na telefonu isprogramira da poziva servis po izboru. Ukoliko se koriste sa iPhoneom, na ekranu će se pokazivati merač koji pokazuje koliko će baterija još raditi.

U ponudi je šest različito dizajniranih slušalica – od modela Hero za muškarce do Bombshella za žene (mada svi izgledaju prilično neutralno). Slušalice su manje i osam grama lakše od svojih prethodnika a i kvalitet zvuka je bolji. Nova tehnologija Noise Assassin uspešno potiskuje šum vetra. Baterija omogućava neprekidan razgovor u trajanju od oko četiri i po sata, dok će na čekanju izdržati oko deset dana. Do 80% kapaciteta napuni se za 35 minuta.

Slušalice se u Americi mogu kupiti odmah, a u ostatku sveta od marta. Lokacija mytalk.jawbone.com za sada ima ograničen pristup.

Najveći konkurent Aliphu je proizvođač čipova Audience, čiji se visokokvalitetni čipovi za poništavanje buke koriste u telefonima kao što je Googleov Nexus One. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.