Apple potpiruje zanimanje za svoju tablu – ćutanjem

„Uspeh rađa uspeh“, kaže Majkl Gartenberg, potpredsednik za strategiju i analizu kompanije Interpert LLC koja se bavi istraživanjem tržišta, odgovarajući na pitanje kako Apple uspeva da potpali toliko zanimanje za proizvod koji još niko nije video i o kome sama kompanija nije objavila ni jednu reč. „Appleova umešnost zasniva se na dosadašnjim uspesima i na držanju zavezanih usta.“

Keti Šarp iz marketinške firme Sharpe Partners, slaže se s ovom ocenom. „Apple uvek iznova dolazi s uređajima koji menjaju igru. Ljudi obraćaju pažnju na njih jer su uspevali da pogode pravu stvar, čak i kad proizvod nije u početku radio najbolje, kao kad su predstavili prvi iPod i iPhone.“

Na skupu koji je Apple zakazao za danas u San Francisku, očekuje se da će predstaviti neki novi uređaj – po svoj prilici tablični računar – ali je obećao samo da će to biti nešto novo. „Novi proizvodi koje planiramo da objavimo ove godine su izuzetno jaki, a već ove nedelje pokazaćemo značajan nov proizvod zbog kojeg smo veoma uzbuđeni“, izjavio je Stiv Džobs, izvršni direktor kompanije, u saopštenju objavljenom neposredno pred objavljivanje poslovnih rezultata za prvo tromesečje 2010.

„Tajnovitost je jaka alatka kojom se služe i integralni je deo njihovog marketinga“, kaže Stiven Bejker, analitičar istraživačke kompanije NPD Group, imajući u vidu to da Apple taji svaki detalj pre nego što lansira nov proizvod.

„Ćutanje podgrejava nagađanja, nagađanja podgrejavaju glasine“, kaže Gartenberg, „ali time što ništa ne kažu, nisu ništa ni obećali, tako da ne moraju da ispune ono što se nagađa“. S druge strane postoji izvestan rizik da bi neko drugi mogao upravljati njihovom porukom, čak i ukoliko, kao što neki tvrde, Apple namerno pušta da neke informacije procure do probranih reportera. „Postoji opasnost da će takva nagađanja otići ispred onog što nameravaju da isporuče“, dodaje Gartenberg.

Bejker smatra da je rizik za tako nešto mali, jer se ovakvo zanimanje ne generiše toliko često. „Ovako nešto dešava se jednom u dve–tri godine. Ni Apple to ne može da radi sve vreme. Ničeg sličnog nije bilo kad su stavili video kameru u iPod Nano, zar ne?“

Poslednji put kad je bilo kome uspelo da pobudi zanimanje za svoj proizvod do ovakvih razmera, a da o njemu nije rekao ni reč, bilo je otprilike u ovo isto vreme pre tri godine, kad je Džobs iz džepa izvadio prvu generaciju telefona iPhone, kaže Bejker.

Appleova tajnovitost i prepuštanje talasu glasina je dobar marketing, smatra Šarpova, jer time u igru uključuje i kupce. „Tajnovitost im omogućava da pokrenu nagađanja. Niko ne zna šta je u pitanju, a to je deo misterije. Pošto svi tapkaju u mraku svi su u istom položaju. Niko ne dobija priču pre drugih, tako da se kupci osećaju pomalo važnijim.“

Čak i kad se tabla na kraju otkrije, Apple neće morati mnogo da govori kako su je potencijalni kupci doživeli, smatra Bejker. „Većina onih koji će komentarisati (na vebu), govoriće o onom što uređaj nema i ne radi. Neće se mnogo naglašavati ono što je pozitivno. To će samo dodatno pojačati priče o tabli, a put da se do toga dođe je da posle nečeg pozitivnog krenete s negativnim.“

Appleova konferencija za medije počinje večeras u 19.00 po našem vremenu. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.