Kompanija Asus je krajem 2009. godine organizovala prvo regionalno takmičenje u ubrzavanju radnog takta komponenti i instalaciji ekstremnih rešenja za hlađenje na kome su se takmičili učesnici iz Srbije, Bosne i Hercegovin, Hrvatske i Slovenije.
Takmičenje je otvoreno početkom decembra sa nadmetanjem putem Interneta, gde su se učesnici borili za prvo mesto, koje je vodilo direktno u finale organizovano u Beogradu. Od programa koje su učesnici imali na raspolaganju za Internet takmičenje, izdvojamo FutureMark 3D Mark Vantage i Wprime 1024m. Bila je dozvoljen upotreba svih sistema za hlađenje, a ograničenja su se ogledala u upotrebi samo jedne grafičke kartice, sa jednim grafičkim procesorom, dok se na matičnim pločama morao koristiti samo jedan procesor. Najbolji takmičar u okviru jedne zemlje stekao je pravo da sa sobom povede još jednog pratioca, dok su se ostali takmičari nadmetali za utešne nagrade.
Takmičenje putem Interneta je završeno 5.1.2010., a zatim su proglašeni pobednici po zemljama: Mobsters i EnisDonKing (Bosna i Hercegovina), Quake i Razer (Hrvatska), Perica_barii i Nikolas61 (Srbija) i Tiborrr i Moonman (Slovenija).
Na finalu održanom u Beogradu, pobednike su čekala 4 računara sa instaliranim komponentama, dok su se ostali takmičili za utešne nagrade na zasebnom računaru.
Od programa, na raspolaganju su bili Wprime 32m kao i FutureMark 3Dmark 06.
Kompanija Ausu, kao organizator takmičenja, obezbedila je grafičku karticu EAH5850-2DIS-1GD5A koja pored modela EAH5870 predstavlja najbolje rešenje sa jednim grafičkim procesorom u ponudi. Uz pomenutu grafičku karticu korišćen je i softver za podizanje radnih taktova naziva Smart Doctor koji su takmičari koristili pri ubrzavanju komponenti.
Kompanija Direct Link, distributer Asusovih proizvoda u Srbiji, za ovo takmičenje je obezbedila Asusovu matičnu ploču Sabertooth i55, koju odlikuju napredne karakteristike i mogućnosti i hlađenje u potpunosti izrađeno od keramike.
Treba pomenuti to da u uslovima ekstremnog ubrzanja radnih taktova, matične ploče proživljavaju veliku torturu, tako da u nekim slučajevima jednostavno ne izdrže takav vid naprezanja. Asusova matična ploča Asus Sabertooth je izvanredno radila i na temperaturi nižoj od -60° C, i nijednom nije otkazala, što je najbolji pokazatelj njenog kvaliteta.
Intelove procesore Core i7 860 obezbedila je kancelarija Intela u Beogradu. U pitanju je model sa 4 jezgra koji je u stanju da istovremeno obrađuje 8 programskih niti, zahvaljujući Intelovoj tehnologiji HyperThreading.
Na računaru na kome se odvijalo takmičenju za utešne nagrade, korišćen je Intelov novi dvojezgarni procesor Core i5 670, koji takođe podržava tehnologiji HyperThreading i ima integrisani grafički čip.
Lokalna kancelarija kompanije Kingston obezbedila je za ovo takmičenje memorijske module HyperX 2x2GB 2133MHz zasnovane na Elpidinim čipovima poznatim po svojim vanserijskim mogućnostima. Komponente jednog sistema koje su izožene žestokom ubrzanju moraju biti adekvatno “hranjene“ strujom, te u tom slučaju kvalitet napajanja ima važnu ulogu. Kompanija Chieftec je za potrebe takmičenja obezbedila modularna napajanja od 1000 W visokog kvaliteta, u šta su se uverili i takmičari koji tokom rada na svojim sistemima nisu osetili nedostatak snage, što se i moglo očekivati od rešenja ovog svetski poznatog proizvođača napajanja i kućišta.
Kada su periferijski uređaji u pitanju izbor je, uz pomoć kompanije Computer Land, pao rešenja kompanije Logitech: tastatura G19 Keyboard, laserski miš G9x Laser Mouse i igračke slušalice G35 Gaming Headset. Osim što je obezbedila pomenute uređaje, firma Computer Land je obezbedila i nekoliko zanimljivih igara, kao što su primera radi, Call Of Duty:Modern Warfare 2 i Avatar, koje su svi prisutni mogli da probaju na računarima postavljenim na takmičenju.
Softver za potrebe takmičenja obezbedio je Microsoft; radilo se o Windowsu 7, u verziji Home Premium. Ta verzija novog Microsoftovog operativnog sistema je bila i jedna od nagrada za najuspešnije takmičare.
Finalno nadmetanje održano je u subotu, 16. januara u beogradskom hotelu Šumadija, s apočetkom u 10,00 i trajalo dva sata. Takmičari su se nadmetali pomoću programa Wprime 32m, sa računarima sa identičnim vazdušnim hlađenjem, bez upotrebe sopstvenih rešenja. Nadmetanje za utešne nagrade počelo je u 11,00h, na zasebnom računaru.
Nakon prvog dela takmičenja poredka je bio sledeći:
1. Bosna i Hercegovina – 5,77sec (10 poena)
2. Hrvatska – 5,88sec (8 poena)
3. Srbija – 6,021sec (6 poena)
4. Slovenija – 6,05sec (4 poena)
Pre početka drugog dela takmičari su instalirali ekstremna rešenja za hlađenje zasnovana na tečnom azotu koji je ustupila firma MESER, dok je boce za tečni azot ustupio Institut Vinča. Nakon instalacije pristupilo se nadmetanju uz pomoć programa FutureMark 3D Mark 06.
Na kraju nadmetanja, objavljeni su konačni rezultati drugog dela takmičenja:
1.Hrvatska – 28108 markova (12 poena)
2.Slovenija – 27975 markova (10 poena)
3.Bosna i Hercegovina – 27969 markova (8 poena)
4.Srbija – 27265 markova (6 poena)
Nakon što su sabrani bodovi ostvareni u oba dela takmičenja, konačan poredak je bio sledeći:
1.Hrvatska – 20 poena
2.Bosna i Hercegovina – 18 poena
3.Slovenija – 14 poena
4.Srbija – 10 poena
Na kraju takmičenja podeljene su vredne nagrade koje su obezbedile kompanije Asus, Kingston, Chieftec, Logitech i Microsoft. (I.S.)
Izvor: www.mikro.rs
Asusovo takmičenje u ubrzavanju radnog takta komponenti
20:18
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: