Sony je na konferenciji za medije održanoj u Tokiju, prikazao prvi prenosivi računar u koji je ugrađen novi bežični sistem kratkog dometa nazvan TransferJet i najavio da će početi da ga prodaje već u subotu. Kompanija se nada da će TransferJet zameniti kablove koji služe za prenošenje podataka između uređaja, ali uspeh nove tehnologije zavisiće od njenog korišćenja u proizvodima velikih proizvođača elektronike široke potrošnje koji su odlučili da je podrže.
TransferJet je razvijan preko dve godine i ima domet od najviše tri centimetra. Brzinom će konkurisati sistemu USB2.0 a pošto ima kratak domet njegovi razvijači su se odlučili da ne koristi uparivanje s drugim uređajima i bezbednosne funkcije kakve koriste drugi bežični sistemi kao što je Bluetooth.
Prvi proizvodi u koje je ugrađen – Sonyjev prenosivi računar Vaio F i digitalne kamere CyberShot TX7 i HX5V – pojaviće se u Japanu 23. januara i 5. februara, redom, a potom će u februaru stići i na druga tržišta.
Da bi se slike prenele s jedne kamere na drugu dovoljno je da se na jednoj aktivira slanje i da se približi drugoj – sve ostalo se obavlja automatski. Na demonstraciji je sve radilo kako treba i slike su se između kamera, ili sa kamere na fotoram i PC, prenosile za par sekundi.
Međutim, prvi uređaji s ovom tehnologijom imaće ograničenja kakva su uobičajena kad se uvodi nova tehnologija – još ne postižu planiranu brzinu.
Kad je u januaru 2008. najavio TransferJet, Sony je rekao da će raditi brzinom od 560 Mb/s odnosno 375 Mb/s kad se odbaci ono što odlazi na mrežne protokole. Međutim, prva generacija proizvoda biće daleko sporija. Demonstrirani prenos sa kamere Cybershot TX7 na Vaio F odvijao se brzinom od 40 Mb/s, što je skoro deset puta sporije od mogućeg maksimuma, a posledica je uticaja softvera računara i obrade podataka, kako je objasnio Sony.
U prvim Cybershot kamerama neće se nalaziti TransferJet čip već samo odgovarajući firmver. Čip je ugrađen u opcionu memorijsku karticu Memory Stick 8GB koja će morati da se kupi odvojeno, po ceni od 100 dolara (umesto 30, koliko bi koštala bez TransferJeta).
Sony kaže da ne pravi TransferJet kao standard, zbog jakog nadmetanja cena na tržištu digitalnih kamera. Dodavanje čipova povećava cenu kamera, a sa manjim brojem korisnika koji bi koristili tu tehnologiju bili bi manje konkurentni.
Sony će ponuditi i TransferJet USB adapter. Na demonstraciji u ponedeljak povezao ga je na Bravia televizor i digitalni fotoram koji su preko njega primali slike s kamere. Adapter TJS-1 koštaće 150 dolara.
Da li će TransferJet postići svoj cilj da zameni kablove zavisiće od toga koliko brzo će biti ugrađivan u druge proizvode.
U konzorcijumu koji je formiran da bi podržao i razvijao TransferJet nalaze se brojna dobro poznata imena – Samsung, Toshiba, Kodak, Canon, Nikon, Panasonic, Olympus, Pioneer i Sony Ericsson. Spisak očigledno naginje ka kompanijama koje prave kamere i mobilne telefone, što ukazuje na to koji bi sektori mogli prvi da ga prihvate u značajnijoj meri – ukoliko proizvođači ocene da je vredan dodatnog troška.
Do sada je samo Toshiba demonstrirala jedan prototip TransferJet uređaja. Na prošlogodišnjoj izložbi Consumer Electronics Show u Las Vegasu pokazala je kako se slike prenose iz prototipskog ličnog digitalnog pomoćnika u prenosivi računar i televizor, dok je na ovogodišnjem CES-u samo Sony demonstrirao ovu tehnologiju, uprkos veoma skorom komercijalnom lansiranju.
Ukoliko je ovo neki pokazatelj stanja razvoja u drugim kompanijama, pred novom tehnologijom je teška borba za postizanje masovne proizvodnje. (M.V.)
Izvor: www.mikro.rs
Stižu prvi uređaji s bežičnim sistemom dometa 3 cm
19:40
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: