Posle izuzetno jakog zemljotresa koji je pogodio Čile i potencijalne opasnosti od cunamija u pacifičkom prstenu, spasilačke organizacije, vladine agencije, kompanije i brojni pojedinci pohitali su na Google, Twitter, Facebook, YouTube i druge mrežne servise da potraže informacije i pomoć.
Google je i u ovom slučaju, baš kao što je to učinio posle zemljotresa na Haitiju , otvorio specijalnu stranu namenjenu pronalaženju ljudi, na kojoj korisnici mogu da potraže ili ponude informacije o osobama pogođenim zemljotresom jačine 8,8 stepeni koji je u subotu rano ujutro po lokalnom vremenu pogodio Čile.
Pored toga, Google je kao odogovor na ovu kriznu situaciju otvorio i posebnu stranu posvećenu zemljotresu u Čileu preko koje se može ponuditi pomoć Unicefu i organizaciji Direct Relief International. Sa ovog mesta vode i veze do Googleovih servisa kao što su YouTube, Maps i News na kojima se nalaze informacije o ovom zemljotresu.
Kao i uvek kad se desi nešto što je poprimilo globalne razmere, na Twitteru se javlja lavina poruka od kojih su mnoge označene prefiksima #hitsunami, #terremotochile, #chilequake i #chile i raznim drugim slične prirode. Pored toga, ovde ljudi šalju najnovije vesti i postavljaju pitanja, a spasilačke organizacije poput Crvenog krsta Čilea nude uputstva preko svog naloga CruzRojaInforma.
Na Facebooku se pojavljuju strane i grupe kao što su Chile Earthquake i Terremoto Chile gde se ostavljaju veze, slike i video snimci i traže informacije o zemljotresu i mogućim cunamijima. Mogu se videti i tviterski kratke poruke o najnovijem stanju koje pojedinci šalju na Facebook, tako što će se u polje za pretraživanje ukucati ključne reči poput „Chile“ ili „tsunami“ a filtriranje rezultata podesiti na „Posts by Everyone“.
Ustream.tv ima kanale koji emituju izveštaje i o Čileu i cunamijima.
Nacionalni meteorološki servis američke agencije za okenske i atmosferske pojave (National Oceanic and Atmospheric Administration\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'s National Weather Service) objavljuje najnovije podatke iz celog regiona Pacifika i pojedinih delova zbog mogućih udara cunamija, jer posle glavnog zemljotresa tlo još uvek podrhtava.
Napomenimo za kraj i jedan detalj na koji se malo obraća pažnja. U domaćim medijima se i dalje pri označavanju jačine zemljotresa sasvim nepotrebno (i pogrešno) dodaje da se radi o stepenima Rihterove skale. Rihterova skala je davno napuštena i izbačena iz zvanične upotrebe, jer je razvijena 1935. korišćenjem seizmografa koji je Čarls Rihter u to vreme upotrebljavao u Kaliforniji, dok se danas koriste drugačiji i precizniji uređaji i šire primenjiva skala definisana 1979. Dovoljno je samo reći „jačine 8,8 stepeni“. Dodatne informacije o ovome mogu se naći ovde.
Valja još podsetiti da su skale jačine zemljotresa logaritmaske, ali se ne koriste logaritmi osnove deset. Energija se na ovoj skali za svaki stepen povećava oko 32 puta. Nedavni zemljotres na Haitiju imao je jačinu 7, a ovaj čileanski jačine 8,8 je prema tome oslobodio 512 puta više energije – 32^(8,8-7). (M.V.)
Izvor: www.mikro.rs
Internetski odraz zemljotresa u Čileu
20:43
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: