„Težište je na telefonu i kako korisnici reaguju na taj uređaj“, rekao je izvršni direktor Microsofta, Stiv Bolmer otvarajući konferenciju za medije održanu izvan izložbenog prostora kongresa „Mobilni svet“ u Barseloni.
Windows Phone 7 Series istovremeno ističe i Microsoftovu nameru da preuzme veću kontrolu nad korisničkim interfejsom svog telefonskog softvera.
„Želimo veću konzistentnost u hardverskoj platformi i doživljaju korisnika“, istakao je Bolmer, ali je svejedno dodao i da Microsot želi da ostavi više prostora za inovacije svojim hardverskim partnerima.
Microsoft pored toga želi da ovim softverom napravi razliku između budućih telefona i ranijih ponuda telefona i ličnih računara.
„Telefoni su izgledali kao lični računari, ali telefon nije PC, manji je i ličniji“, rekao je Džo Belfiore, potpredsednik za Windows Phone.
Da bi interfejs učinio ličnijim Microsoft se oslonio na koncept šahovske table čija su polja (tile) prilagodljiva i mogu se automatski ažurirati informacijama s telefona ili s interneta.
Neka polja se ažuriraju automatski kako bi prikazivala najčešće kontakte ili lokalne informacije, dok se druga mogu prilagođavati ručno. Polja se mogu i grupisati u tematske celine (hub), na primer, stranu s kontaktima nazvanu „ljudi“ (people) ili stranu sa slikama nazvanu „slike“ (pictures).
Ostale celine su „kancelarija“ (office) koja sadrži funkcije za beleške i sinhronizovanje dokumenata s računarom; „igre“ (games) koja se integriše sa mrežnom zajednicom igrača konzole Xbox i „muzika+video“ (music+video) koja sinhronizuje pesme i video snimke sa džuboksom Zune i prodavnicom muzičkog softvera.
I pored svega personalizacije neće biti previše: neki aspekti svakog Windows Phonea biće isti.
„Svaki uređaj koji koristi Windows Phone 7 Series imaće tri dugmeta: \'Start\', koje omogućava brz pristup svim pomenutim poljima, \'Traži\' (Search), jer ćete tako nalaziti telefonske brojeve i \'Nazad\' (Back)“, objasnio je Belfiore.
Belfiore je pokazao kako ovaj softver prepoznaje adrese u dolaznoj e-pošti ili stavkama kalendara, i pretvara ih u žive hiperveze prema Bing Mapsu.
Interfejs sistema raspolaže ekranskom qwerty tastaturom i podržava upravljanje dodirivanjem s četiri prsta na isti način kako to radi i Windows 7 za PC. Još jedna funkcionalnost pozajmljena od personalnih računara je i veb čitač: on se zasniva na istom kodu koji koristi Internet Explorer.
Prikazana grafika odaje utisak prostornosti jer se koristse tanka slova i veliki naslovi sačinjeni od samo jedne reči koja označava temu svakog ekrana – dan, lokal, muzika itd. Tekst se prikazuje korišćenjem preciznije tehnologije za prikazivanje slova Cleartype, za koju je Belfiore rekao da omogućava subpikselsko pozicioniranje. Neki od prelaza između strana liče na one koje koristi Palmov Web OS.
Prva verzija operativnog sistema Windows Phone 7 Series neće sadržati Adobe Flash – mada je Bolmer rekao da nema ništa protiv podrške Flashu. Po ovome se Microsoft razlikuje od Applea čiji iPhone takođe ne podržava Flash ali ga neće podržavati ni ubuduće.
Razvijači softvera moraće da pričekaju Microsoftovu konferenciju u Las Vegasu sledećeg meseca da bi videli hoće li Windows Phone 7 Series podržavati Microsoftov Silverlight umesto nedostajućeg Flasha.
Microsoft ima u planu i objavljivanje softverskog kompleta za razvoj kako bi operatorima mobilne telefonije i drugima omogućio da svojim telefonima dodaju nove usluge i aplikacije. Prvi će to učiniti AT&T u SAD i Orange u Francuskoj.
Iako novi sistem više ističe funkcije nego aplikacije, a Microsoft namerava da čvrsto kontroliše njegov korisnički interfejs, u telefone će moći da se učitavaju aplikacije i igrice drugih proizvođača koje su dobile Microsoftov sertifikat kroz celinu nazvanu \"pijaca\" (marketplace).
Razvijači aplikacija moraće takođe da pričekaju kako bi videli hoće li aplikacije koje su pisali za prethodnu verziju Windows Mobile 6.5, moći da se prebace na novu platformu.
Microsoftov razvojni tim se pretežno fokusirao na novi operativni sistem, jer će on biti prioritet u Microsoftovom komunikacionom poslovanju. I pored toga, kompanija će obezbeđivati podršku za Windows Mobile 6.5 još tri do pet godina od njegovog pojavljivanja u oktobru 2009. Očekuje se da će proizvođači još neko vreme nastaviti da pišu aplikacije za Windows Mobile 6.5.
Microsoft očekuje da će se prvi telefoni s novim operativnim sistemom pojaviti do kraja godine, a ponudiće ih operatori među kojima su Deutsche Telekom, Orange, Verizon i Vodafone, i proizvođači Samsung, LG, Sony-Ericsson i HTC. (M.V.)
Izvor: www.mikro.rs
Postavi komentar
Vaš komentar: