Arm očekuje preko 50 uređaja nalik iPadu

POJAVLJIVANJE APPLEOVOG IPADA UTIRE put lavini sličnih proizvoda, izjavio je u sredu visoki zvaničnik kompanije Arm koji predviđa da će se do kraja godine na svetskom tržištu naći najmanje 50 računara u vidu table.

Predstojeća navala tabli naterala je Arm, Intelovog glavnog konkurenta u poslu s procesorima za mobilne uređaje, da iznajmi veći prostor na ovogodišnjem junskom sajmu elektronike (Computex) u Tajpeju, kako bi prikazala i te uređaje, pored čitača e-knjiga, mini prenosivih računara i drugih aparata koji koriste njegova procesorska jezgra.

„Prve tablične uređaje ponudiće u drugom tromesečju operatori mobilne telefonije“, izjavio je Roj Čen, Armov direktor za originalno dizajnirane mobilne proizvode, na konferenciji za štampu održanoj u sredu u Tajpeju. „Još više će ih biti u trećem tromesečju.“

Čen je rakao da će se mnogi uređaji nalik tablama pojaviti u Kini, ali i da kompanije sa svih strana planiraju da ponude svoje modele ove godine, uključujući tu i deset telekomunikacionih operatora. Nije hteo da navodi njihova imena.

Kao i mnogi proizvođači čipova i Arm često ima uvid u proizvode u koje će se ugrađivati njegovi čipovi, nekad zahvaljujući tome što ga pitaju za dodatnu inženjersku podršku a nekad i zbog partnerskih programa.

Na ovoj konferenciji za novinare Arm je prikazao dva tablična uređaja koji koriste Googleov operativni sistem Android.

Jedan je napravila kompanija Compal Electronics, tajvanski proizvođač elektronskih aparata i drugi po veličini ugovorni proizvođač prenosivih računara na svetu. Uređaj koristi čipove Nvidia Tegra 2, koji imaju Armova jezgra. Compal će ga nuditi u dve verzije, s Androidom i s Windowsom CE, i sa dve veličine ekrana – 17,8 cm i 25,4 cm (7 i 10 inča). Pošto ima HDMI priključak može se povezati na televizor visoke definicije.

Druga tabla nazvana Armadillo ima manji ekran od Compalovog uređaja. Koristi Armova jezgra u čipovima koje je proizveo teksaski Freescale Semiconductor i operativni sistem Android, ali je prikazan pre svega da bi pokazao sistem za brzo podizanje japanske softverske kompanije Ubiquitous. Softver nazvan QuckBoot omogućava da se uređaj uključi i počne da radi gotovo trenutno. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.