I fotografi tuže Google zbog krađe autorskih prava

AMERIČKO UDRUŽENJE FOTOGRAFA I ilustratora podnelo je tužbu protiv Googlea zbog ilegalnog kopiranja i objavljivanja njihovih radova bez plaćanja autorskih prava.

Tužbu je podnelo udruženje American Society of Media Photographers zajedno sa nekoliko drugih organizacija koji nisu mogli da se nagode sa Googleom oko naplate 125 miliona dolara koju je ovaj gigant već dužan da plati zbog ilegalnog digitalizovanja knjiga.

U tužbi se zahteva od Googlea da isplati naknadu fotografima i ilustratorima čiji radovi se nalaze i u knjigama za koje je Google uspeo da se dogovori sa autorima oko odštetnog zahteva od 125 miliona dolara.

Fotografi i ilustratori tvrde da Google neprestano krši njihova autorska prava jer neovlašćeno objavljuje njihove radove iz knjiga i časopisa. Google je do sada već skenirao više od 12 miliona knjiga, a planira da još 174 miliona knjiga digitalizuje. U tužbi se od Googla zahteva da prestane sa krađom autorskih prava fotografa i ilustratora i isplati odšteta, koja po njihovim procena iznosi više desetina hiljada dolara po jednom izdanju.

Google se već dugo suočava sa brojnim napadima i tužbama zbog kršenja autorskih prava. Samo pre nekoliko dana, vodeći svetski medijski magnat, Rupert Merdok, oštro je kritikovao Google zbog krađe vesti i najavio da će njegova korporacija News zabraniti Googleu pristup svim njihovim mrežnim izdanjima.

Googleovi zvaničnici su i ovog puta izjavili da veruju kako njihova kompanija posluje u skladu sa međunarodnim zakonima o zaštiti autorskih prava. (A.S.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.