Kasini nastavlja da leti još sedam godina

SVEMIRSKA LETELICA KASINI STIGLA je 2004. godine u okolinu Saturna na četvorogodišnju misiju, ali je toliko dobro radila i ostala u odličnom stanju, da joj je misija produžena za još dve godine. Za to vreme omogućila je brojna otkrića – dva nova prstena, nekoliko novih meseca i novu klasu mesecolikih fragmenata, tečna jezera na Titanu i gejzire na Enceladusu, talase u prstenovima i ciklone na polovima Saturna... i generisala pravo bogatstvo naučnih podataka na osnovu kojih je objavljivanje preko 1400 naučnih radova. Pored toga, poslala je na Titan evropsku sondu Hajgens koja se spustila na njegovu površinu. Istovremeno je potrošila i tri četvrtine rasploživog goriva.

Planeri ove izuzetno uspešne i komplikovane misije, koja treba da se završi u septembru, dobili su zadatak da iznađu način kako da je produže za još neku godinu. Projekat pred kojim su se našli naučnici Nasine laboratorije za mlazni pogon (NASA Jet Propulsion Lab ) zahtevao je dosta matematičkog dovijanja, ali je posle dve godine brižljivog računanja i planiranja rezultirao rešenjem koje će Kasiniju omogućiti da sa preostalom četvrtinom goriva leti još sedam godina i istovremeno zadovolji brojne i često oprečne zahteve znatiželjnih naučnika. Orbitalna mehanika nove misije objašnjena je detaljnije u časopisu Njujork Tajms.

Malo je reći da je jednačina do koje su došli veoma složena, ali u proteklih šest godina planeri misije su stekli toliko iskustva u izračunavanju Kasinijeve trajektorije na najefikasniji način, da su na kraju uspeli da smisle kuda se ta letelica još može kretati, čak i duže nego do sada, sa svega 22% preostalalog goriva u rezervoaru.

Zadivljujuće složenim izračunavanjima koja su obuhvatala keplerovsku fiziku i geometriju, kako navodi Njujork Tajms, dizajneri misije su našli način da zadovolje različite istraživačke interese, Kasinijeve mogućnosti i zakone fizike, kako bi isplanirali još sedam godina kruženja oko Saturna i njegovih meseca uz pomoć manevrisanja pomognutih gravitacijom ove planete i njenog najvećeg meseca Titana.



U prve četiri godine Kasini je obišao Saturn 75 puta a u dodatne dve obići će ga ukupno 64 puta (misija Ekvinocijum). U novoj misiji nazvanoj Solsticijum koja počinje u septembru, Kasini će 12 puta proći pored Enceladusa, pet puta oko drugih velikih meseca i 56 puta pored Titana, a napraviće i 155 krugova oko Saturna pod raznim uglovima, da bi se na kraju 15. septembra 2017. posle 22 kruga unutar prstenova i na samoj ivici Saturnove atmosfere, sručio na tu planetu. Trinaest godina boravka u okolini Saturna znači da će Kasini omogućiti naučnicima da osmatraju promene doba u skoro pola Saturnove godine koja inače traje 30 zemaljskih. (M.V.)

Izvor: www.mikro.rs

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.