Oracle delimično pobedio Google na sudu


Nakon što je preko vikenda porota u tužbi Oracle-a protiv Google-a oko korišćenja Jave u Android operativnom sistemu bila neodlučna, juče je objavljeno da se slažu da je Google prekršio Oracle prava korišćenjem 37 Java API-ja u Android-u, kao i kopiranjem devet linija koda u sklopu jedne specifične rutine (rangeCheck).

Ipak, problem je u tome što u američkom tužilaštvu API-ji ne potpadaju pod zakon o copyrightu, pa je vrlo moguće da će sud presuditi u korist Oracle-a samo za spomenutih devet linija koda, a za šta Oracle i nije tražio naknadu, računjući da će je dobiti od nelicenciranog korišćenja API-ja.

Ipak, mogućnost zaštite API-ja kao intelektualnog vlasništva bi zauvek promenilo način razvoja softvera, a i nema baš previše logike, pa je malo verovatno da će odluka suda ići u tom pravcu.

U svakom slučaju, Google bi mogao da se izvuče sa minimalnom kaznom jer je glavni sudija svakako više puta smanjivao Oracle-ov zahtev za odštetom.

Slede još dve faze suđenja, koje se tiču patenata i odštete.

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši! Budi prvi i započni diskusiju!
Broj komentara:
0

Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.