Nakon dosta buke koja se u javnosti digla oko privatnosti Skype korisnika, otkriveno je da je u pravilima korišćenja softvera, sada u vlasništvu Microsoft-a, jasno naznačeno da firma ima pravo prikupljati mnoge korisničke podatke, poput ličnih podataka, podataka o digitalnoj identifikaciji, IP adrese i cookieja, liste kontakata, samih podataka komunikacije, podataka o lokaciji, korišćenom uređaje, i IM korenspodencije i dr.
Trenutno Skype na svojim serverima čuva IM komunikaciju najdruže 30 dana, osim ako nije drugačije zakonski zahtevano, dok se voicemail poruke čuvaju najduže 60 dana.
Koliko dugo Microsoft čuva podatke same komunikacije, za sada ostaje nepoznato, ali s obzirom da komunikacija započinje tzv. "catch all" fazom, vrlo je moguće i da se zapisi same komunikacije skladište i čuvaju, iako firma to nije ni potvrdila ni negirala. Do sada se smatralo da je Skype glasovna komunikacija prilično sigurna u smislu privatnosti, ali stvari se u zadnje vreme bitno menjaju.
Kako smo rekli, cela ova stvar je podigla puno prašine u medijima, a neki analitičari idu dotle da savetuju sve korisnika kojima je privatnost komunikacije bitna da više ne koriste Skype.
Skype može da čita korisnikovu IM komunikaciju
20:07
1 komentar
čitaju i stavljaju personalizovane reklame