Ruski hakeri navodno ukrali 1,2 milijarde korisničkih imena i lozinki


Bezbednosna kompanija Hold Security objavila je kako su nedavno ruski hakeri uspeli prikupiti oko 1,2 milijarde korisničkih imena i lozinki i s njima povezanih preko 500 miliona e-mail adresa. Krađa je zahvatila oko 420.000 web stranica i opisuje se kao najveća online krađa podataka u istoriji. Ali, ista kompanija nije otkrila više detalja, pa se ne zna tačno koje stranice i kompanije su bile meta ovog velikog hakerskog napada. Spominje se tek da su među napadnutima velike kompanije iz gotovo svih grana industrije, pa sve do manjih privatnih web stranica.

Još uvek se ne znaju niti tačne namere ruskih hakera, ali su iz kompanije Hold Security ponudili vlasnicima web stranica svoje usluge. Oni su, naime, spremni otkriti svakoj pojedinoj kompaniji je li i njihova baza podataka bila hakovana, ali uz plaćanje pripadajuće naknade. Analitičari su zatečeni ovakvom odlukom, budući da su do sada slične objave bile stavljane na raspolaganje besplatno, a bezbednosne su kompanije naplaćivale vlasnicima web stranica dodatne usluge zaštite.

Budući da nije poznato jesu li među napadnutima neke od velikih i značajnih web stranica, bezbednosni stručnjaci ne žele dizati paniku upozoravanjem korisnika da odmah menjaju sve svoje lozinke. Kod napada ovako širokog raspona vrlo je verovatno da je velika većina pokradenih podataka nevažna i da dolazi sa nebitnih i manjih web servisa. Iz tog razloga do daljnjeg nije potrebno poduzimati drastične mere, već se prema svojim lozinkama treba odnositi kao i do sada – ne koristiti istu frazu za više servisa, i meenjati ih s vremena na vreme – savetuju stručnjaci.

Naslovna fotografija: Maksim Kabakou / Shutterstock

Podeli
Pošalji
Podeli
Podeli
Pošalji
Pošalji

Komentariši, želimo i tvoje mišljenje!
Broj komentara:
1
  1. Анониман kaže,

    Nadam se da ce neko napraviti automatsku proveru ranjivosti nasih emailova i passworda kad budu objavili listu kompromitovanih sajtova od strane Rusa. Kao sto je ranije lastpass napravio stranicu gde je u security check-u moglo da se automatski proveri da li i koji sajtovi i passwordi su nam ranjivi u vezi Heartbleed-a.


Postavi komentar

Vaš komentar:

 
Početna      Impressum      Pravila komentarisanja      Marketing      Kontakt
 

 
© 2009-2021 IT vesti - Sva prava zadržana. Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta bez pismene dozvole.