Prošog meseca FBI je izrazio zabrinutost da bi Kina mogla koristiti TikTok aplikaciju kako bi uticala na korisnike i nadzirala njihovu elektroniku. Nekoliko američkih saveznih država već je zabranilo korišćenje aplikacije u vlasništvu kineske kompanije ByteDance na službenim vladinim uređajima, a sada senatori pripremaju izglasavanje zakona koji bi je zabranilo za korišćenje u čitavom SAD-u.
"Politički napadi na TikTok pokazatelj su zategnutih odnosa između SAD-a i Kine", rekla je Caitlin Chin, saradnica u Centru za strateške i međunarodne studije i dodala kako ne misli da će nacionalna zabrana TikToka uskoro biti verovatna, ističući da su zakonodavci sporo ažurirali pravila o privatnosti podataka i moderiranju sadržaja u SAD-u, uprkos široko rasprostranjenom dogovoru da su neke promene neophodne.
"Za sada se većina zabrinutosti oko TikTok-a i Kine temelji na potencijalu zloupotrebe, a ne na dokazima o tome", dodala je.
Pozivi na zabranu TikToka takođe su se pojavili u zemljama poput Australije, dok je Tajvan nedavno odlučio zabraniti ga na javnim uređajima, a Indija ga je blokirala 2020.
U SAD-u, TikTok se suočio sa efikasnom zabranom pre dve godine nakon izvršne uredbe predsednika Trumpa kojom se zabranjuju nova preuzimanja, ali suci su blokirali tu meru i ona nikada nije stupila na snagu.
Godine 2020. Odbor za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama, zadužen za reviziju stranog vlasništva u SAD-u, naredio je ByteDance-u da proda TikTok, a pregovori kompanije sa tim telom su u toku.
Republikanski senator Marco Rubio, jedan od podupirača zakona, za koji je rekao da ima potporu barem jednog demokrate, utvrdio je da je potrebno preduzeti mere.
"Ovde se ne radi o kreativnim videima. Radi se o aplikaciji koja svaki dan prikuplja podatke o desetinama miliona američke dece i odraslih", rekao je Rubio.
SAD: Novi predlog zakona želi da zabrani TikTok
05:11
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: