Rudarenje kriptovaluta, a pogotovo one najpopularnije među njima, bitcoina, zahteva mnogo električne energije i ne čini se kako bi moglo usporiti u dogledno vreme. Trenutno se za dobijanje bitcoina u svetu potroši oko 73 TWh električne energije gdišnje, što je otprilike na nivou potrošnje cele Austrije.
Ali, o utrošku energije za rudarenje možemo govoriti i u pogledu isplativost te radnje kad je reč o generisanju poznatih kriptovaluta – i upravo takvo istraživanje obavili su naučnici sa Oak Ridge instituta za nauku i obrazovanje u Cincinnatiju. Prema njihovim podacima, koji obuhvataju razdoblje od početka 2016. do sredine 2018. godine, ispada da je za dobijanje protivvrednosti jednog dolara u najpopularnijim kriptovalutama potrebno više energije nego za rudarenje iste vrednosti plemenitih metala.
Kako bi se izrudario 1 dolar u bitcoinu potrebno je utrošiti 17 MJ energije. Za ethereum i litecoin potrošnja je na nivou od 7 MJ za dolar, dok je kod monera 14 MJ po svakom izrudarenom dolaru. Za poreenje, jedan dolar u protivvrednosti u platini može se rudarenjem generisati uz potrošnju od 9 MJ, u zlatu sa 5 MJ, a u bakru sa 4 MJ energije.
Naravno, uz veliku potrošnu energije za digitalno rudarenje ide i velik CO2 otisak, ali on uvelike zavisi o izvorima električne energije koja se pri tome troši. Četiri spomenute kriptovalute generišu između 3 i 15 miliona tona CO2 koji se godišnje ispušta u atmosferu, a za tačnije procene ne postoje dovoljno precizni podaci o izvorima struje koji se širom sveta koriste za kripto rudarenje.
Rudarenje Bitcoin-a energetski je zahtevnije od rudarenja zlata
11:02
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: