"Ne postoje dokazi koji bi sugerisali da je korišćenje interneta značajno uticalo ili ne na razvoj ljudskog mozga", zaključak je neuronaučnice Kathryn Mills, koja završava doktorski studij na londonskom univerzitetu.
Njena studija zapravo je osvrt na 135 postojećih studija o kongnitivnim štetama za mlade korišćenjem interneta pa je zaključak da je takozvano "premrežavanje mozga" pod uticajem interneta vrlo malo verovatno.
Prethodne studije sugerisale su svašta, od toga da je korišćenje interneta vidljivo povezano sa promenama u delovima mozga, do toga da je pronađen dokaz takozvanog "Google efekta", koji se manifestuje tako da korisnici češće ne pamte činjenice ako smatraju da će ih pronaći na internetu.
Mills za sve to nije pronašla nikakve dokaze, a u svojoj studiji podseća i na to da je čuveni grčki filozof Platon upozoravao u svoje vreme na opasnost pisane reči, smatrajući kako će taj izum proizvesti zaborav kod ljudi, jer oni više neće praktikovati pamćenje.
Mills u svojoj studiji ističe kako se ona odnosi na 95 posto korisnika interneta, ali ne bavi se mladima sa poremećajima ili zavisnošću o internetu.
Ipak, internet iz dana u dan postaje sve prisutniji u našim životima, a čini se kako će ta tendencija samo rasti i ubuduće.
Internet ipak nije štetan za mozak
09:01
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: