Facebook je okrio da su im američke državne službe u drugoj polovini 2012. godine uputile blizu 10.000 zahteva za korisničkim podacima. Razlozi za traženje tih podataka bili su raznovrsni - od istrage lokalnog zločina do pitanja nacionalne bezbednosti.
Microsoft je u istom periodu dobio blizu 7.000 zahteva za podacima između 31.000 i 32.000 korisničkih naloga.
Internet kompanije objavile su ove podatke u jeku afere sa američkim zviždačem Edwardom Snowdenom koji je odao podatake o programu prisluškivanja telefonskih i internet komunikacija u SAD-u u okviru programa službi bezbednosti.
Internet kompanije Facebook, Google, Yahoo, Apple i Microsoft istakle su da one štite podatke svojih korisnika te da vlastima podatke daju isključivo na zakonski odobren način.
Advokat Facebook-a Ted Ullyot poslao je saopštenje za javnost u kojem je istakao da njegova kompanija "agresvno" štiti podatke svojih korisnika.
"Često odbacujemo zahteve za podacima koje dobijamo od državnih službi ili dajemo Vladi mnogo manje podataka nego što traže. Takođe, radimo prema zakonu i odgovaramo samo kada smo u zakonskoj obavezi da to učinimo", kazao je Ullyot.
On je istakao da će Facebook raditi još transparentnije, kako bi njihovi korisnici znali koliko često dobijaju upite za davanje podataka o korisnicima.
"Tokom šest meseci dobili smo oko 10.000 zahtjeva koji se odnose na blizu 19.000 korisničkih naloga. S obzirom da imamo 1,1 milijardu aktivnih korisnika širom sveta, to znači da je neznatni deo korisničkih naloga, blizu 1 posto, bio predmet istrage policijskih organa", rekao je Ullyot.
Microsoft, Facebook i Google istakli su da će poraditi na transparentnosti i na taj način vratiti i očuvati poverenje javnosti.
Facebook tokom 6 meseci dobio 10.000 zahteva za otkrivanje korisničkih podataka
09:04
nema komentara
Postavi komentar
Vaš komentar: